بهزاد سرخی، رئیس کارگروه زیست‌بانک ستاد توسعه زیست‌فناوری در نخستین جلسه رئیس کارگروه زیست‌بانک ستاد توسعه زیست‌فناوری و رئیس بانک ژن منابع طبیعی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: همسوسازی بانک‌های ژن و ایجاد ارتباط موثرتر بین آنها از برنامه‌های اصلی کارگروه خواهد بود.

وی افزود: امیدوار هستیم با توجه به اهمیت حفظ گونه‌های گیاهی در کشور، در آینده نیازهای اولیه این بانک ژن توسط کارگروه زیست‌بانک و از طریق همسویی و همکاری تمامی بانک‌های ژن فعال کشور تامین شود.
در ادامه این جلسه، پروین صالحی، رئیس بانک ژن منابع طبیعی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور نیز با اشاره به فعالیت ۲۰ ساله این موسسه، گفت: در این مدت بیش از ۴۵ هزار نمونه بذری از سه هزار و ۵۰۰ گونه گیاهی از سراسر ایران جمع‌آوری و نگهداری شده است.

وی افزود: بسیاری از نمونه‌هایی که در حال حاضر در بانک ژن منابع طبیعی محافظت می‌شوند، به دلایل مختلف ممکن است دیگر در رویشگاه‌های طبیعی‌شان یافت نشوند به همین دلیل باید برای حفظ این گونه‌ها نهایت تلاش خود را بکنیم.

صالحی، کمبود ژنراتور، سیستم اطفاء و هشدار حریق را مهم‌ترین نیازهای این بانک ژن دانست و گفت: مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اقدام در کوتاه مدت برای حفظ بذور این بانک ژن، احیا بذرها است که با توجه به محدودیت‌های نیروی انسانی و تجهیزات گلخانه‌ای در حال حاضر با مشکل روبه‌رو است.

وی با بیان اینکه  برای فراهم آوردن نیازهای اولیه این بانک ژن، کمپینی برای نجات گونه‌های این بانک ژن راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: در این طرح هر فردی می‌تواند با پرداخت هزینه‌ای ناچیز، سرپرستی بذر گونه مورد نظر خود و سرپرستی بذرهای یک گونه از زادگاه خود را پذیرفته و اقدام به نجات یک گونه گیاهی کنند.