«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در حین نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا، ایران، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، از تمامی طرفین درخواست کرد تا هرچه سریعتر تمامی تلاش خود را برای یک راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران به کار گیرند.

خبرگزاری چینی «شینهوا» در این خصوص گزارش کرد، وی در خصوص سیاست‌های اشتباه واشنگتن در قبال ایران گفت که رویکرد «فشار حداکثری» واشنگتن در قبال ایران، چنین بحران کنونی در منطقه غرب آسیا را برانگیخته است و حتی ممکن است به بحران بزرگتری در این منطقه منجر شود.

این دیپلمات چینی تصریح کرد که به منظور حل مناسب این بحران، طرفین مربوطه باید به اصول چندجانبه‌گرایی در جهان پایبند باشند و توضیح داد که برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل است، برآیند مهم دیپلماسی چندجانبه است.

وی اشاره کرد که حفظ برجام، پایبندی به اصول چندجانبه‌گرایی، قدرت و اختیارات شورای امنیت سازمان ملل و نظم عمومی بر اساس قوانین بین‌المللی است.

وزیر خارچه چین تأکید کرد که تمامی طرفین امضاکننده برجام باید به تعهداتشان ذیل این توافق هسته‌ای با ایران پایبند باشند و از ایران درخواست کرد که مجدداً به اجرای تعهداتش ذیل برجام که به دلایلی کاهش داده است، بازگردد و گفت که دیگر طرفین این توافق باید تمامی تلاش خود را برای حمایت از منافع اقتصادی قانونی ایران به کار گیرند.

این دیپلمات چینی تصریح کرد که پکن به همکاری قانونی با ایران در زمینه‌ اقتصادی، تجارت و انرژی ادامه می‌دهد و پروژه نوسازی راکتور آب سنگین اراک را ادامه می‌دهد و از سیستم پرداختی اروپا (اینستکس) برای تسهیل تجارت با ایران حمایت می‌کند.

وی ادامه داد که مشکلات مربوط به اجرای این توافق باید از طریق مکانیسم کمیسیون مشترک برجام رفع شود و تأکید کرد که چین به شدت مخالف تحریم‌های یکجانبه‌ای است که آمریکا علیه ایران وضع کرده است.

وانگ یی ضمن تأکید بر اهمیت بهبود صلح منطقه غرب آسیا گفت که پکن از تلاش‌ کشورهای منطقه خلیج‌فارس در توقف خصومت‌ها و مشارکت در گفت‌وگوها حمایت می‌کند.

وی از کشورهای خارج از منطقه خواست تا به جای دامن زدن به درگیری‌ها، «انرژی مثبتی» به منظور احیای صلح و آرامش در منطقه تزریق کنند.

این دیپلمات چینی در بخش پایانی سخنان خود ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا در قبال ایران هشدار داد که یکجانبه‌گرایی و قلدری، تنها بر تنش‌ها در خصوص موضوع هسته‌ای ایران دامن می‌زند و از طرفین مربوطه خواست تا اعتماد سازی کنند، متحد بمانند و برای یافتن راه‌حل، به چندجانبه‌گرایی پایبند باشند.