«محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان برای اولین بار در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «پی بی اس»، اذعان کرد که او نیز در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری ریاض مسئول محسوب می‌شود، چراکه این اقدام در دوره‌ای اتفاق افتاده که او مسئولیت امور را در عربستان بر عهده دارد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از مستند شبکه «پی‌بی‌اس»که قرار است هفته آینده پخش شود، گزارش کرد، ولی‌عهد عربستان مسئولیت قتل سال گذشته جمال خاشقچی توسط عوامل سعودی را برعهده گرفت «زیرا این اقدام در برابر دیدگان من صورت گرفت».

طبق این گزارش، محمد بن سلمان تاکنون به صورت آشکارا درباره قتل این منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول سخنی به میان نیاورده بود.

با اینحال، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا یا همان (سیا) و برخی از دولت‌های غربی اعلام کرده بودند که محمد بن سلمان، دستور قتل خاشقچی را صادر کرده بود.

محمد بن سلمان به «مارتین اسمیت» مجری شبکه «پی‌بی‌اس» درباره قتل خاشقچی گفت: «این (قتل) در زمان مسئولیت من انجام گرفت. من تمامی مسئولیت را می‌پذیرم زیرا در دوره مسئولیت من انجام گرفته است».

با این حال به نظر نمی‌رسد منظور بن سلمان این باشد که او مسئولیت مستقیم قتل را بر عهده می‌گیرد، بلکه منظور وی از بیان این جملات این است که وی چون مسئول امور در عربستان سعودی بوده، باید از تصمیم به قتل خاشقچی مطلع می‌بوده و از آن جلوگیری می‌کرده است.

مستند شبکه پی بی اس تحت عنوان «ولیعهد عربستان» قرار است اول اکتبر ماه (۹ مهرماه) قبل از اولین سالگرد قتل جمال خاشقچی پخش شود و این اظهارات محمد بن سلمان در پیش‌نمایشی از این مستند نشان داده شده است.

عربستان سعودی که در ابتدا هرگونه مشارکت در قتل این روزنامه نگار منتقد عربستانی را انکار می‌کرد، در ادامه پذیرفت که این قتل توسط عوامل سرکش سعودی انجام گرفته است.

دادستان عمومی عربستان سعودی اعلام کرد که معاون سابق رئیس اطلاعات این کشور دستور بازگشت خاشقچی به کشور را صادر کرده بود اما بعد از شکست گفت‌وگوها برای بازگرداندن این منتقد سعودی به میهن، مذاکره‌کننده ارشد، دستور قتل وی را صادر کرده است.

دادستان عمومی گفته بود که «سعود القحطانی»، دستیار مهم محمد بن سلمان که بنا به گزارش رویترز از طریق «اسکایپ» به قاتلان دستور قتل خاشقچی را داده است، قبل از عملیات قتل، تیم ضربت را در جریان فعالیت‌های خاشقچی قرار داده بود.

محمد بن سلمان در پاسخ به سوال مجری شبکه پی‌بی‌اس درباره چگونگی امکان وقوع این قتل بدون اطلاع وی گفت: «ما ۲۰ میلیون جمعیت داریم. ما سه میلیون کارمند دولت داریم».

مجری پی بی اس از ولیعهد عربستان پرسید که آیا قاتلان می‌توانند جت‌های شخصی دولت را مورد استفاده قرار دهند که محمد بن سلمان در پاسخ گفت: «من مقام‌ها و وزرایی دارم که امور را دنبال می‌کنند و آنها مسئول هستند. آنها مجوز انجام چنین کاری را دارند».

یکی از مقام های ارشد آمریکا در ماه ژوئن به رویترز گفت که دولت ترامپ به ریاض فشار آورده تا برای محاکمه نهایی آنهایی که پشت قتل خاشقچی بوده‌اند، «پیشرفت‌های ملموسی» را حاصل کند.

طبق این گزارش، ۱۱ مظنون سعودی در یک فرایند محرمانه در ارتباط با پرونده خاشقچی محاکمه شدند اما گزارش چندانی در خصوص آن منتشر نشد.

گزارش سازمان ملل نیز خواستار تحقیق از محمد بن سلمان و دیگر مقامات ارشد سعودی در ارتباط با قتل این روزنامه‌نگار منتقد عربستانی شده بود.

خاشقچی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در تاریخ ۲ اکتبر سال گذشته میلادی در حالیکه وارد کنسولگری عربستان در استانبول می‌شد، دیده شده بود. وی برای دریافت مدارکی قبل از ازدواجش به کنسولگری رفته بود و آنطور که گزارش شده است، جسد وی تکه تکه شده و از ساختمان خارج شده بود و تاکنون هیچ رد و نشانی از جسد وی یافت نشده است.