یگان‌های ارتش سوریه تسلط خود را بر روستای أم حرمله، باب الخیر، أم عشبه، الأسدیه در ریف جنوب شرقی شهر راس العین تقویت کرده و مسافت خود را تا مرزهای ترکیه به سه کیلومتر کاهش دادند.

رأس العین از شهرهای شمالی سوریه در مرز با ترکیه است.

روزنامه سوری الوطن هم گزارش داد: ارتش سوریه در بزرگ‌ترین عملیات استقرار نیروهای خود در شرق فرات و در تلاش برای تامین امنیت بزرگراه مواصلاتی میان حلب و الحسکه معروف به مسیر M4 ارتش سوریه  مناطق وسیعی از جاده‌ای که الحسکه در تل التمر و تل التمر را به عین عیسی و سپس عین العرب متصل می‌کند تحت کنترل خود گرفت. در همین حال ارتش سوریه به استقرار خود در ریف شمال غربی الحسکه ادامه داده و دامنه سلطه خود را بر بسیاری از روستاها گسترش داد.

یک منبع میدانی در مناطق شمال شرق سوریه به روزنامه الوطن این کشور گفت: ارتش سوریه تجهیزات نظامی بزرگی اعم از نیرو و ادوات نظامی را از مسیر حلب و القامشلی به منطقه رسانده است و دیروز هم در ده‌ها کیلومتر از بزرگراه حلب به الحسکه مستقر شد و در آنجا پست‌های نظامی و نقاط بازرسی وضع کرد. بخصوص در مسیر تل تمر عین عیسی تا این مسیر از نفوذ ارتش سوریه و گروه‌های شبه نظامی در امان باشد زیرا از آنجا برای حمله به خاک سوریه استفاده می‌کنند .

 

این منبع گفت: بخش اعظم تجهیزات نظامی ارتش سوریه از طریق الطبقه به عین عیسی و بخشی از آن از الحسکه به تل تمر رسیده و کار استقرار گسترده نیروها در جاده بین المللی حلب- الحسکه آغاز شده است؛ مسیری که به دنبال تسلط شبه نظامیان مسلح و گروه داعش و بر بخش‌هایی از آن تا پنج سال پیش بلااستفاده شده بود که بعدا نیروهای دموکراتیک سوریه با پشتیبانی ائتلاف بر آنجا مسلط شدند. در صورتی که این مسیر کاملا ایمن شود مسیر زمینی دمشق به الحسکه و تا القامشلی برای عبور و مرور و ترانزیت فعال می‌شود.

بزرگراهی که از حلب می‌آید از شهر الطبقه (در شرق استان رقه و غرب استان حلب) سپس از الرقه می‌گذرد و از آنجا به عین عیسی می‌رسد و سپس به تل تمر و الحسکه می‌رسد.

ارتش سوریه با تمرکز بر استقرار بر این بزرگراه می‌خواهد مسیری را که عین عیسی را به تل تمر و ریف نزدیک آن متصل می‌کند دسترسی داشته باشد. به موازات آن، ارتش ترکیه و مزدورانش در راس العین و تل ابیض و در مسیر مواصلاتی الحسکه، تل تمر تا راس العین به پیشروی خود در خاک سوریه ادامه می دهند و به موجب توافق سوچی میان روسیه و ترکیه در روستاها و شهرک‌های ریف شمال غربی الحسکه به سمت مرز با ترکیه مستقر شدند.

این منبع گفت: ارتش سوریه پس از تسلط خود شهرک‌های ام الکیف، القاسمیه و الرشیدیه در مسیر تل تمر راس العین دیروز هم وارد شهرک‌های خزبه الدبس، الجمیلیه، السیباطیه، الظهره، الداوودیه والعزیزیه در همان مسیر در ریف شمال غربی تل تمر به سمت مرز ترکیه شده است.

منابع محلی در تل تمر به الوطن گفتند: ارتش سوریه درصدد تامین امنیت جاده بین المللی و راه‌هایی است که شهرها و شهرک‌هایی را که در آن مستقر شده است به هم وصل می‌کند. در همین حال اخبار حاکی از عملیات نفوذ شبه نظامیان طرفدار آنکارا در مسیر M4  با هدف ارعاب شهروندان است کاری که دیروز هم با نفوذ به نقاط پراکنده‌ای در مسیر بین المللی بین تل تمر و عین عیسی انجام دادند. ارتش ترکیه هم به زعم خود جلوی پیشرفت مستمر ارتش سوریه دیروز با پشتیبانی مزدوران خود به منطقه ابوراسین در ریف راس العین حمله کرد.