بهنام محسنی، معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران، با اشاره به دستورالعمل جدید بازار پایه که امکان فعالیت بازارگردانی در این بازار نیز همچون شرکت‌های پذیرفته شده وجود دارد، گفت: پس از مصوبه تکمیلی بازار پایه و صدور مجوز فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تا پایان روز کاری ۲۱ آبان صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت خالص ۲۶۶ میلیارد ریال و بازارگردان‌ها نیز به صورت خالص بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال در بازار پایه خرید داشته‌اند.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس در بیان جزئیات خرید سهامداران در بازار پایه ضمن اشاره به خالص خرید ۵۱۶ میلیارد ریالی صندوق‌ها و بازارگردانان در بازار پایه افزود: کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانان طی بازه زمانی اشاره شده در بازار پایه ۶۰۵ میلیارد ریال خرید و ۸۸ میلیارد ریال فروش داشته‌اند. همچنین در همین مقطع کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری به جز بازارگردانان، ۲۸۶ میلیارد ریال خرید و ۲۰ میلیارد فروش داشته‌اند که خالص آن ۲۶۶ میلیارد ریال خرید اوراق بهادار در بازار پایه می‌شود.

بهنام محسنی ضمن اشاره به تصمیم جدی برای تشویق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانی به حضور پررنگ‌تر در بازارهای فرابورس به ویژه بازار پایه گفت: در این خصوص سعی می‌کنیم تا اطلاعات مربوط به شفافیت و شرایط شرکت‌های بازار پایه را به بهترین شکل ممکن در اختیار این صندوق‌ها قرار دهیم تا با شناخت دقیق‌تر برای فعالیت و انجام عملیات بازارگردانی در بازار پایه اقدام کنند.

محسنی با اشاره به نشست هم‌اندیشی اخیر فرابورس که با موضوع حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانی در بازار پایه به میزبانی فرابورس ایران برگزار شد، گفت: خوشبختانه در این نشست صحبت‌ها و نظرات بسیار خوبی از جانب مدیران صندوق‌ها دریافت شد و تلاش می‌کنیم تا حد ممکن دغدغه‌های مطرح شده را برطرف کنیم.

در همین رابطه طی روزهای معاملاتی بعد از این نشست شاهد خالص خرید حدودا ۷۰ میلیارد ریالی صندوق‌ها و بازارگردانان هستیم که برآیند خرید ۹۵ میلیارد ریالی و فروش ۲۵ میلیارد ریالی آنهاست. ضمن اینکه در همین مدت کل صندوق‌ها به جز بازارگردانان نیز ۴۲ میلیارد ریال خرید و ۵.۶ میلیارد ریال فروش داشته‌اند که نشان از روند مثبت ورود نهادهای حرفه‌ای به این بازار داشته و امیدواریم که این جریان نقدینگی روند افزایشی بیشتری داشته باشد.

به تازگی نشست هم‌اندیشی با موضوع فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانان در بازار پایه به میزبانی فرابورس ایران برگزار شد و در آن، مدیران برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ ضمن اعلام نظرات خود پیرامون قوانین جدید بازار پایه و با ابراز خرسندی از ارائه مجوز جدید جهت حضور در این بازار از ورود بخشی از سرمایه‌های خود به بازار پایه خبر دادند؛ برخی دیگر نیز اعلام کردند که مذاکره با ناشران بازار پایه را برای عملیات بازارگردانی آغاز کرده‌اند. امیر هامونی مدیرعامل فرابورس نیز در این نشست یکی از مهم‌ترین چالش‌های بازار پایه را حضور سهامداران حقیقی‌ به عنوان بازیگران اصلی عنوان کرده بود.