محدودیت تردد در استان مازندران ادامه دارد

فرمانده انتظامی استان مازندران از ادامه محدودیت های تردد در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در این استان خبر داد.

سردار “سید محمود میرفیضی” در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، گفت: به منظور پیشگیری از بیماری کرونا و برابر مصوبات شورای سلامت استان، محدودیت های تردد در محورهای مواصلاتی و معابر بین شهری و روستایی استان به اجرا در آمد.

فرمانده انتظامی استان مازندران، تصریح کرد: این محدودیت ها که در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی به اجرا در آمد به طور متوسط روزانه ۱۸۴۷ نیرو به کار گیری شدند.

سردارمیرفیضی، از ادامه اجرای این طرح تا پایان ۳۰ فروردین ماه خبر داد و اظهار داشت: پایان و یا ادامه اجرای این طرح تا ریشه کن شدن کامل ویروس کرونا در استان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان این که در اجرای این طرح از ورود کلیه خودروهای غیر بومی به استان جلوگیری خواهد شد، افزود: همچنین ورود خودروهای غیر بومی در شهرستان های تابعه استان نیز ممنوع و تابع مقررات استانی است.

این مقام انتظامی با بیان این که این محدودیت ها شامل خودروهای حامل مواد غذایی و دارویی، مواد سوختی و فاسد شدنی نیست، خاطرنشان کرد: سایر خودروهای خدماتی نظیر خودروهای حامل تجهیزات کشاورزی و حامل مواد غذایی دامی با ارائه مجوز از استانداری و یا فرمانداری ها مجاز به ورود به استان و یا شهرستان های تابعه هستند.

فرمانده انتظامی استان با تاکید بر عدم مسافرت به استان مازندران همچنین اظهار داشت: کارمندان ادارات و سازمان ها با ارائه مجوز تردد از ستاد پیشگیری از بیماری کرونا مجاز به تردد فقط در محدوده محل فعالیت خود هستند .

سردارمیرفیضی با توصیه شهروندان به ماندن در خانه و رعایت کامل نکات بهداشتی، بر همکاری با پلیس و نیروهای مستقر در ورودی شهرستان ها و معابر بین شهری و روستایی تاکید کرد و اظهار داشت: ریشه کن شدن این ویروس منحوس نیازمند توجه به توصیه های بهداشتی و همراهی و همدلی همه مردم عزیز است .#

——————————————————–

سارق حرفه ای لوازم داخل خودرو در “بابل” دستگیر شد

فرمانده انتظامی استان مازندران از دستگیری سارق حرفه ای موتورسیکلت و لوازم داخل خودرو با ۴۵ فقره سرقت در شهرستان “بابل” خبر داد.

سردار “سیدمحمود میرفیضی” در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، گفت: در پی وقوع چندین فقره سرقت لوازم داخلی خودرو در شهرستان “بابل”، موضوع در دستور کار ماموران انتظامی آن فرماندهی قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان مازندران، تصریح کرد: با انجام اقدامات اطلاعاتی و بررسی های همه جانبه، کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی بابل سارق را شناسایی کردند.

سردارمیرفیضی، خاطرنشان کرد: پس از هماهنگی های قضائی، متهم در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر و در بازجویی های به عمل آمده تاکنون به ۴۵ فقره سرقت موتورسیکلت و لوازم داخلی خودروها در این شهرستان اعتراف کرد.

میرفیضی از کشف مقادیر قابل توجهی اموال سرقتی از مخفیگاه متهم خبر داد و اظهار داشت: این سارق حرفه ای پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شد و تحقیقات پلیس در این زمنیه همچنان ادامه دارد.

فرمانده انتظامی استان مازندران، با تاکید بر مشارکت شهروندان در برقراری نظم و امنیت اجتماعی، گفت: هوشیاری و همراهی مردم با پلیس گامی موثر در حفظ نظم و امنیت اجتماعی بوده که باعث پیشگیری از ناهنجاری ها و توسعه جامعه در تمامی زمینه ها است.#

—————————————————-

یک کشته و ۲ مجروح در واژگونی موتورسیکلت

فرمانده انتظامی شهرستان “نکا” از واژگونی یک موتورسیکلت با یک کشته و ۲ مجروح در این شهرستان خبر داد .

سرهنگ “حسین زارع” در گفت ‌و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع سانحه رانندگی منجر به فوت در جاده نیروگاه بلافاصله ماموران انتظامی پاسگاه قره طغان به محل حادثه اعزام شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان “نکا” افزود: در این حادثه یک موتورسیکلت با ۳ سرنشین که در مسیر مذکور در حرکت بوده از مسیر خود منحرف و واژگون شد.

سرهنگ زارع همچنین اظهار داشت: بر اثر وقوع این حادثه یکی از سرنشینان این موتورسیکلت در دم جان باخت و ۲ نفر دیگر نیز مجروح و توسط عوامل امدادی به بیمارستان منتقل شدند.#

————————————————

پلمب ۱۹ واحد صنفی متخلف در نوشهر

فرمانده انتظامی شهرستان نوشهر ازپلمب ۱۹ واحد صنفی متخلف در طرح پیشگیری از بیماری کرونا در این شهرستان خبر داد .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ قاسم محمدی”،در تشریح این خبر گفت: در راستای پیشگیری از انتشار و شیوع ویروس کرونا، ضمن اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در شهرستان نوشهر، نظارت مستمر بر واحدهای صنفی در دستور کار ماموران انتظامی این فرماندهی قرار گرفت.

فرمانده انتظامی شهرستان نوشهر، افزود: در اجرای این طرح ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی با هماهنگی مقام قضائی و همراهی نمایندگان شبکه بهداشت طی روز گذشته از ۹۸ واحد صنفی این شهرستان بازدید کردند .

سرهنگ محمدی، تصریح کرد:در اجرا این طرح به ۱۹ واحد صنفی به دلیل عدم رعایت مصوبات ستاد پیشگیری از بیماری کرونا پلمب و به ۷۹ واحد صنفی نیز تذکر داده شد.

فرمانده انتظامی شهرستان نوشهردر پایان با قدردانی از همکاری و همیاری مردم با پلیس از شهروندان خوتست: ضمن پرهیز از ترددهای غیرضروری، در صورت مشاهده هرگونه تخلف در واحدهای صنفی، مراتب را از طریق سامانه ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

———————————————–

کشف آرد قاچاق در نکا

فرمانده انتظامی نکا از کشف یک تن و ۵۲۰ کیلوگرم آرد قاچاق در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ “حسین زارع “در بیان جزئیات این خبر گفت: در پی تشدید مبارزه با قاچاق کالا، ماموران کلانتری۱۱ این فرماندهی حین گشت زنی درسطح این شهرستان به یک خودروی نیسان مشکوک و آن را متوقف کردند.

وی افزود: در بازرسی از خودروی مذکور مقدار یک تن و ۵۲۰ کیلوگرم آرد فاقد مجوز و خارج از شبکه توزیع کشف شد .

سرهنگ زارع، خاطرنشان کرد: پس از تحویل آرد قاچاق کشف شده به اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان متهم نیز به مرجع قضائی معرفی شد.

فرمانده انتظامی نکا در پایان با اشاره به اینکه گسترش قاچاق کالا اثرات سوء و منفی بر تولید داخلی دارد، از شهروندان خواست: در صورت اطلاع از فعالیت قاچاقچیان کالا مراتب را هرچه سریعتر با پلیس۱۱۰ در میان بگذارند.

————————————————

دستگیری سارق کابل برق در بابلسر

فرمانده انتظامی شهرستان بابلسر از دستگیری سارق حرفه ای کابل برق با ۸ فقره سرقت در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس سرهنگ “حسین اسدی” در تشریح این خبر گفت: در پی وقوع سرقت های کابل برق، موضوع در دستورکار مأموران کلانتری ۱۱ این فرماندهی قرارگرفت.

وی افزود: ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتی موفق شدند سارق را در حین سرقت کابل برق به همراه ابزار قطع سیم دستگیر کنند.

سرهنگ اسدی بیان داشت: متهم در بازجویی ها به ۸ فقره سرقت کابل برق در شهرستان بابلسر اعتراف کرد و پس از تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی و روانه زندان شد.

فرمانده انتظامی شهرستان بابلسر در خاتمه از شهروندان خواست: ضمن توجه به هشدارهای انتظامی در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک موضوع را از طریق تلفن ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

——————————————————

اخاذی با تهدید به انتشار فیلمی در فضای مجازی

فرمانده انتظامی شهرستان بهشهر، خبر داد: فردی که با تهیه فیلمی ساختگی از یکی کاربران فضای مجازی قصد اخاذی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی از وی را داشت دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ ابرهیم شجاعی در تشریح این خبر، گفت: در پی مراجعه فردی به پلیس آگاهی این شهرستان مبنی بر این که فردی ناشناس با تهیه فیلمی ساختگی از وی، با تهدید انتشارآن در فضای مجازی قصد اخاذی از وی را دارد، موضوع در دستور کار اداره مبازه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی  قرار گرفت .

فرمانده انتظامی شهرستان بهشهر، تصریح کرد: ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و فنی  متهم را شناسایی کردند.

سرهنگ شجاعی، خاطرنشان کرد: متهم با تهیه فلیمی ساختگی از شاکی، با تهدید انتشار آن در فضای مجازی قصد اخاذی از وی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را داشت که در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شد .

وی با بیان این که متهم پس از انجام تحقیقات پلیسی به مرجع قضایی معرفی شد، به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: از انتشار و قرار دادن هرگونه فیلم و عکس‌های شخصی در صفحات فضای مجازی خودداری کنند، و در صورت قرار گرفتن در دام شیادان و کلاهبرداران مراتب را در اسرع وقت به پلیس فتا یا مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند .

————————————————–

پلمب ۱۵ واحد اقدامتی و پذیرایی در چالوس

فرمانده انتظامی شهرستان چالوس از پلمب ۱۵ واحد اقامتی و سفره خانه سنتی صنفی متخلف در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ ذات الله رضوانی در تشریح این خبرگفت: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، طرح کنترل و نظارت بر صنوف در شهرستان چالوس به اجرا در آمد .

فرمانده انتظامی شهرستان چالوس، تصریح کرد: در اجرای این طرح ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی این فرماندهی با همکاری بازرسان اداره اصناف از واحد های صنفی این شهرستان بازدید کردند .

سرهنگ رضوانی از پلمب ۱۵ سفره خانه سنتی و واحد اقامتی متخلف در این شهرستان به دلیل بی توجهی به هشدارها و عدم رعایت دستورالعمل های صادرشده خبر داد و گفت: متصدیان این واحدهای صنفی پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند.

فرمانده انتظامی چالوس از تداوم و استمرار اقدامات کنترلی و طرح های نظارتی تا پایان ریشه کنی ویروس کرونا خبر داد و از عموم شهروندان خواست: در صورت مشاهده هرگونه تخلف در صنوف، مراتب را به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.

——————————————————–

دستگیری عامل انتشار مطالب کذب در شهرستان بهشهر

فرمانده انتظامی شهرستان بهشهر از شناسایی و دستگیری عامل انتشار مطالب کذب ویروس کرونا در شبکه های اجتماعی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ” ابراهیم شجاعی ” در تشریح این خبر گفت: در پی انتشار مطالب کذب و غیرواقعی ویروس کرونا در شبکه های اجتماعی با هدف تشویش اذهان عمومی توسط فردی ناشناس در این شهرستان، پی گیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا این شهرستان قرار گرفت.

وی افزود: کارشناسان پلیس فتا با تحقیقات به عمل آمده ر متهم را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی در اقدامی ضربتی و غافلگیرانه وی را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان بهشهر خاطرنشان کرد: متهم که در ابتدا منکر هرگونه جرمی بود در مواجهه با مستندات پلیس ضمن اظهار ندامت از این فعل مجرمانه، به بزه انتسابی اعتراف و پس از تشکیل پرونده به منظور سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

شجاعی در پایان بیان داشت : هرگونه انتشار شایعات در فضای مجازی که باعث تشویش اذهان عمومی و نگرانی شهروندان شود جرم تلقی شده و پلیس با خاطیان برخورد قانونی خواهد کرد.

——————————————————

کشف مکمل و واکس میوه قاچاق در گلوگاه

فرمانده انتظامی شهرستان گلوگاه از کشف ۱۵۰۰ لیتر مکمل و واکس میوه قاچاق و غیر بهداشتی در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ “حسن عنایتی گنجی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس اظهارداشت: ماموران گشت کلانتری مرکزی این فرماندهی به یک خودروی نیسان، حین تردد در یکی ازمحورهای این شهرستان مشکوک شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان گلوگاه، افزود : ماموران خودروی مورد نظر را متوقف و در بازرسی از آن ۱۵۰۰لیتر واکس و مکمل میوه قاچاق و فاقد مجوز بهداشتی کشف کردند.

سرهنگ عنایتی گنجی ارزش تقریبی کالای قاچاق کشف شده را برابر نظر کارشناسان بالغ بر ۳۰ میلیون ریال عنوان کرد و اظهار داشت: تصریح کرد: کالای کشف شده به سازمان اموال تملیکی استان تحویل و متهم نیز به مرجع قضائی معرفی شد.

————————————————

کشف موادمحترقه در میاندورود

فرمانده انتظامی شهرستان میاندورود از کشف ۱۶۰۰ عدد موادمحترقه در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ علی داداش تبار در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، گفت: در پی دریافت خبری مبنی بر عرضه موادمحترقه توسط فردی در شهرستان میاندورود، موضوع در دستور کار مأموران اداره نظارت بر اماکن عمومی این فرماندهی قرار گرفت.

فرمانده انتظامی شهرستان میاندوردافزود: ماموران پس از شناسایی محل نگهدای کالای توسط متهم، با هماهنگی های قضایی در بازرسی از مغازه وی ۱۶۰۰ عددموادمحترقه کشف کردند.

سرهنگ داداش تبار تصریح کرد: در این عملیات متهم نیز دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شد.

فرمانده انتظامی شهرستان میاندورود با تاکید براین که پلیس با تمام توان و جدیت همواره با قاچاقچیان و مخلان نظم و امنیت اقتصادی مقابله خواهد کرد، از شهروندان خواست: در صورت برخورد با هرگونه ناهنجاری اجتماعی و یا اطلاع از فعالیت های غیر قانونی افراد مراتب را به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند .

————————————————–

جهش تولید و فرصت های پیش رو

مسأله اقتصاد و اهمیت آن، چالش های موجود در حوزه های سیاست گذاری و اجراء در این حوزه، سبب انتخاب شعار نوروزی سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری شد ….

مسأله اقتصاد و اهمیت آن، چالش های موجود در حوزه های سیاست گذاری و اجراء در این حوزه، سبب شد شعار نوروزی سال ۱۳۹۹ نیز همانند سال های گذشته از سوی مقام معظم رهبری مرتبط با مباحث اقتصادی انتخاب شود.

قرآن کریم در سوره نساء ثروت را عامل پایایی فرد و جامعه می‌داند و می فرماید: وَلاَ تُؤْتُواْ السُّفَهَاء أَمْوَالَکُمُ الَّتِی جَعَلَ اللّهُ لَکُمْ قِیَاماً؛ اموال خود را، که خداوند وسیله قوام زندگى شما قرار داده، به دست سفیهان نسپارید.

با توجه به اهمیت اقتصاد، حل مسائل پیش رو مستلزم بررسی دقیق علمی تمامی مؤلفه های تأثیرگذار آن بوده که از یک منظر می توان با طرح تهدیدها و فرصت های فرارو به آن پرداخت؛ تهدیدهایی چون دیوان سالاری اداری به ‌همراه اقیانوسی از قوانین، بخشنامه ها، دستورالعمل ها و ضوابط متفاوت و حتی متضاد، وجود خلاء‌های قانونی و … موجب یأس سرمایه‌گذاران و فضای کسب و کار شد.

اما در این مبحث کوتاه با هدف امید آفرینی، صرفاَ به فرصت های موجود برای ایجاد جهش در تولید در ذیل اشاره می شود:

۱-وجود منابع بکر و بی کران در ایران

گرچه برخی از کشورهای توسعه یافته عواملی چون محیط زیست، بهداشت و سلامت عمومی، امید به زندگی و… را به عنوان مهمترین شاخصه توسعه یافتگی خود می دانند، اما شاخصه های دیگری نیز وجود دارند که در صورت استفاده هدفمند می توانند به یک ثروت پایداری برای کشور تبدیل شوند.

جمهوری اسلامی ایران جزء کشورهایی است که علاوه بر موارد فوق دارای منابع طبیعی بکر است که باید به مردم معرفی شود و دانشگاه ها و نخبگانی علمی کشور می بایست ایده پردازی، خلاقیت و کارآفرینی را در اولویت اقدام های خویش قرار دهند و نگاه خود را به سمت منابع داخلی متمرکز کنند.

ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان، حدود ۱۰ درصد منابع دنیا را در خود جای داده است، موقعیت استثنائی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملّی و منطقه‌ای با داشتن ۱۵ همسایه با ۶۰۰ میلیون جمعیّت، سواحل دریایی طولانی، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوّع کشاورزی و باغی بخش‌هایی از ظرفیّت های کشور است و گفته شده است که ایران از نظر ظرفیّت های استفاده نشده‌ طبیعی و انسانی در رتبه‌ اوّل جهان است.

فرهیختگان، مدیران و متولیان امر باید این مهم را برای مردم تبیین کنند که چه منابع بیکرانی در ایران وجود دارد و اینها می تواند عامل ثروت و فرصت شود. از طرفی در روستاها نیز علاوه بر کشاورزی ظرفیت های فراوان دیگری نظیر منابع طبیعی، گیاهان دارویی، معماری، موسیقی، روایت های مستند و غذاها وجود دارد که جزء ثروت های روستاها محسوب می شوند و با تأکید بر لزوم آگاه سازی و آموزش روستاییان با شناختن کشت و زرع های متناسب با ظرفیت هر منطقه از فرصت های موجود بهره برداری کرد.

جذب گردشگر و ایجاد اشتغال از این راه با معرفی این سرمایه عظیم فرصت های دیگری برای توسعه صنعت توریسم است.

۲-جایگاه علمی ایران

بر اساس مستندات موجود دانشمندان، پژوهشگران و استادان دانشگاه‏ ها و مؤسسات آموزش عالی کشور همانند گذشته منویات مقام معظم رهبری را به موضوع مولد بودن علم در دانشگاه‏ها مورد توجه قرار داده و بیانات ایشان را سرلوحه تمامی امور آموزشی و پژوهشی خود قرار دادند، از طرفی، هسته اصلی تصمیم‏ گیری ‏های مهم و کلان پژوهشی کشور در وزارتخانه ‏های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی است.

بررسی و تحلیل جدیدترین داده ‏های استخراج شده از پایگاه استنادی وب‏گاه علم (WOS) در خصوص تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران حکایت از عملکرد منحصر به فرد پژوهشگران و دانشمندان ایرانی دارد؛ کسب رتبه اول تولید علم در جهان اسلام و اختصاص بیش از ۲۲ درصد تولیدات علمی کشورهای اسلامی بر اساس داده‏ های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان (ISI)، ثبت بیش از ۲۵ هزار و ۵۰۰ مدرک در این پایگاه و قرار گرفتن در زمره ۱۵ کشور برتر دنیا از منظر تولید علم جزء افتخارات ایران است.

همچنین کسب موفقیت های فراوان در دانش هسته ای، رادیو دارو، موفقیت در سلول های بنیادی در پیوند‌های مغز و استخوان، پوست و ترمیم بافت آسیب‌دیده قلب و ترمیم ضایعات نخایی، پیوند قرنیه چشم،، تولید سلول‌های بنیادی جنین و علم شبیه‌سازی، هوافضا و بسیاری از علوم دیگر فرصت های فراوانی است که بارقه امید را در دل های پاک جوانان این کشور ایجاد کرد.

۳- وجود مدیران با تجربه

مدیران مؤمن و دلسوز نظام که با تخصص مورد نیاز که فراز و فرودهای چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران را از نزدیک لمس کرده اند، نباید با طرح برخی مباحث غیر کارشناسی از چرخه خدمت حذف شوند؛ این بخش از مدیران در پیروزی انقلاب، سال های دفاع مقدس، دوره سنگین تحریم ها در خط مقدم مبارزه بودند و توانستند در شرایط گوناگون کشور را به مرحله گام دوم انقلاب برسانند.

همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند؛ نباید به بهانه جوان گرایی از خدمات و تجربه افراد پا به سن گذاشته غافل شد.

حضرت علی (ع) در نهج البلاغه فرمودند: رَأْیُ الشیخ اَحَبُّ اِلَیَّ مِنْ جَلَدِ الغُلامِ وَ رُوِیَ مِنْ مَشْهَدِ الْغُلَامِ. اندیشۀ روشن پیرمرد، نزد من از قوت و نیرومندی جوانان محبوب‌تراست. در نظر واقع بین حضرت علی (ع) رأی صائب و عقل روشن پیران، بر نیرومندی و تندکاری جوانان برتری دارد. بنابر این، امروز این مدیران با تجربه در بخش های مختلف مشغول به کار هستند که می توان با برنامه ریزی مناسب از آنان استفاده نمود.

۴-وجود جوانان نخبه انقلابی

مقام معظم رهبری(مدظله) در بیانیه گام دوم انقلاب، مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور را نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی معرفی نمودند. جمعیّت جوان زیر ۴۰ سال که بخش مهمّی از آن نتیجه‌ موج جمعیّتی ایجاد شده در دهه‌ ۶۰ است، فرصت ارزشمندی برای کشور است.

۳۶ میلیون نفر در سنین میانه‌ ۱۵ و ۴۰ سالگی، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه‌ی دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ تلاش جهادی برای کشورند، و جمع چشمگیر جوانان محقّق و اندیشمندی که به آفرینش‌های علمی و فرهنگی و صنعتی و در عرصه های دین، اخلاق، معنویت و عدالت سرآمد بوده و روحیه انقلابی و عمل جهادی در آنان موج می زند، ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته‌ مادی با آن قابل مقایسه نیست.

۵-انسجام اجتماعی

انقلاب اسلامی بر اساس مؤلفه های مردم مداری، دین داری، ولایت، اقتدارطلبی و آرمان خواهی اسلامی شکل گرفته است که خواهان رشد عقلانیت معطوف به پیشرفت مستقل و خوداتکاء و متوازن می باشد.

برای کشوری که حدود یک دهه درگیر جنگ بوده و سالیان متمادی در معرض تحریم‌ها قرار دارد و حتی چند سالی نیز رکود را تجربه کرده است، ایجاد جهش در تولید اهمیتی مضاعف دارد چراکه یک اقتصاد قدرتمند و پویا می ‌تواند رفاه اجتماعی را برای مردم به ارمغان آورده و پیش برنده اقتدار ملی باشد.

در چنین شرایطی ایجاد انسجام در سیاست گذاری ها و سایر بخش های اجرایی اولویت مهم است. در واقع جهش تولید نیازمند یک بخش کارآفرین و سرمایه گذار، یک بدنه نیروی انسانی متخصص و با انگیزه در سطوح مختلف، مجموعه قوانین و مقررات پشتیبان و از همه مهمتر منابع مالی مکفی است.

در کنار این نیازهای ضروری و بایسته یکی از مهمترین مؤلفه های اثربخش مشارکت هوشمندانه مردم با بصیرت است؛ علی(ع) فرمودند: علی العاقل ان یکون بصیراً بزمانه، مردم با بصیرت ایران اسلامی در چهل سال گذشته با مشارکت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی همواره انسجام اجتماعی را به نماش گذاشت.

۶-وجود امنیت پایدار در کشور

بی شک مهمترین بخش تحول در همه بخش های کشور امنیت است و هیچ عنصری برای توسعه و تکامل یک جامعه و همچنین شکوفایی استعدادها در بخش های اقتصادی، اجتماعی مهمتر از عنصر امنیت و ایجاد آرامش لازم در جامعه نیست.

به بیانی دیگر هرگونه توسعه اجتماعی، خلاقیت و نوآوری، رفاه و خدمات، سازندگی و بالندگی بدون امنیت امکان پذیر نیست؛ به همین دلیل خداوند متعال در سوره نور امنیت را در کنار عبودیت و بندگی معرفی می کند.

لذا هیچ کشوری به رشد، توسعه و بالندگی نخواهد رسید، مگر اینکه در برنامه ریزی های کلان خود برای امنیت جایگاه ویژه ای پیش بینی کند؛ دشمنان انقلاب اسلامی ناامنی در کشور را با برنامه ریزی های هدفمند در دو بعد دنبال می کنند؛ از یکسو تهدیدهای فراوان و تحریم های ظالمانه را به صورت گسترده در دستور دارند و از سویی دیگر با توجه به تنوع قومیت ها و وجود برخی عناصر ناراضی، ایجاد اختلاف ها و آشوب های داخلی را به بهانه های گوناگون شعله ور می کنند.

الیته به مدد الهی، هوشمندی آحاد مردم و دلسوزان نظام و تلاش دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی به خصوص نیروی انتظامی که مسئولیت اصلی تأمین امنیت را بر عهده دارد، در اقصی نقاط کشور مردم ما از نعمت امنیت برخوردارند؛ دولت نیز باید امنیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را با وضع قوانین بهتر فراهم نماید.

نتیجه: با توجه به فرصت های بی شمار پیش رو، می توان با اصلاح قوانین دست و پاگیر و سیستم ناکارآمد دیوانسالار، اصلاح ساختار تولید ملی، توجه به دولت الکترونیک، کسب و کارهای کوچک و خانگی از طریق ایجاد رقابت سالم، برنامه ریزی علمی برای منابع طبیعی و جلوگیری از خام فروشی، گسترش صنایع تبدیلی و بسته بندی در بخش کشاورزی، توسعه کشت گلخانه ای، افزایش تولید آبزیان در قفس، انضباط مالی، اصلاح نظام بانکی و بیمه ای، جمع آوری سرمایه های سرگردان، شعار سال را محقق کرد.

به قلم: سرهنگ دکتر علیرضا باقری- معاون تربیت و آموزش فرماندهی انتظامی استان مازندران