ژاپن امروز جمعه به فاصله یک هفته پس از انتشار گزارش منتشر شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تایید پایبندی تهران به تعهدات هسته ای و اعلام آغاز اجرای برجام، تحریم های خود علیه ایران را لغو کرد.

در همین رابطه، «یوشیهیدا سوگا» دبیر ارشد کابینه ژاپن اعلام کرد: توکیو بیش از پیش مایل به تقویت رابطه همکاری با تهران و مشارکت در برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه به واسطه حفظ دوستی دیرینه با ایران است.

گفتنی است که با لغو تحریم های ضد ایرانی، از این پس راه شرکت های بیمه ژاپنی برای تحت پوشش قرار دادن مبادلات تجاری با ایران هموار می شود. علاوه بر این، با لغو تحریم ها شرکت های تجاری ژاپن قادر به سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران خواهند بود.

به این ترتیب، انتظار می رود که به زودی توافق سرمایه گذاری بین تهران و توکیو به امضا برسد و از هم اکنون شرکت های ژاپنی معتبر برای از سرگیری تجارت با ایران اعلام آمادگی کرده اند که از آن میان می توان به تمایل شرکت خودروسازی «سوزوکی» برای بازگشت به بازارهای ایران نام برد.

این در حالی است که با طرح ادعای واشنگتن مبنی بر لزوم اعمال تحریم هایی علیه ایران در مخالفت با برنامه موشک های بالستیک این کشور، تجار دیگر کشورها همچنان نگرانی هایی از بابت امکان کارشکنی آمریکا در مسیر تجارت با ایران دارند.

از این رو، برخی تجار ژاپنی با احتیاط بیشتری به از سرگیری رابطه با ایران نگاه کرده و از امکان توسل به تضمین های دولتی ویژه برای مشارکت در بازار نفت ایران سخن می گویند. با این حال، شرکت نفت و گاز ژاپن (اینپکس) یک هفته پیش اعلام کرد که تصمیم دارد مشارکت در پروژه نفتی «آزادگان» در ایران را از سر بگیرد. این شرکت به دلیل فشارهای دولت آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی فعالیت خود در پروژه میدان نفتی آزادگان را متوقف کرده بود.

گفتنی است به پیرو انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و آغاز اجرای برجام، اتحادیه اروپا و آمریکا نیز تحریم های هسته ای خود را علیه ایران رفع کرده اند.