کارمندان هرساله منتظر اعلام مبلغ تعیین شده عیدی و زمان واریز آن از سوی دولت می مانند و کارگران مشمول قانون کار و نیروی کارگری هم برای هر ۱۲ ماه کارکرد معادل ۶۰ روز آخرین مزد را به عنوان عیدی و پاداش دریافت می کنند که بر طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ، کارفرمایان مکلف به پرداخت آن هستند.
بر این اساس کارگران مشمول قانون کار کشور ، باید حداقل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و صدهزار تومان عیدی دریافت کنند که البته درصدی از این ارقام به عنوان مالیات از مبالغ عیدی کسر خواهد شد.
اما همه این قوانین و بایدها را که کنار بگذاریم ، هر سال همین موقع ها داستان تعیین رقم عیدی ، می شود مثنوی هفتادمن ،از مبلغ رقم آن تا زیر بار نرفتن کارفرمایان در خصوص پرداخت رقم تعیین شده به کارگران و … گرفته تا گلایه هایی که کارکنان به رقم عیدی شان در مقایسه با کارگران دارند.
لازم به ذکر است که بلاتکلیفی رقم و زمان پرداخت عیدی کارکنان دولت در روزهای جاری را اگر در کنار صحبت های شهریورماه سخنگوی دولت بگذاریم که این طور مطرح شد “عیدی کارمندان دولت در سال گذشته ۶۰۳هزارتومان بود که امسال این مبلغ ۶۸۷هزار تومان است و در بودجه سال آینده به ۷۵۰هزار تومان خواهد رسید.”یک نتیجه می شود گرفت که عیدی امسال کارکنان دولت احتمالا ۶۸۷هزار تومان در نظر گرفته شده است.
اما محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ، روز گذشته (۶بهمن) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال در خصوص تعیین عیدی کارکنان دولت گفت:عیدی کارکنان دولت بعد از تصمیم گیری هیئت دولت اعلام می شود.
براساس این گزارش آنچه مشخص است ، قطعی نبودن رقم اعلام شده از سوی نوبخت در شهریورماه سال جاری در خصوص رقم دریافتی است.
لازم به ذکراست که میزان عیدی کارکنان طی سال های ۹۰ تا ۹۴ به شرح زیر است:

سال

نرخ تورم

عیدی کارمندان به تومان

حداقل عیدی کارگران به تومان

حداکثر عیدی کارگران به تومان

حداقل دستمزد کارگران

۹۰

۲۱٫۵

۳۵۰٫۰۰۰

۶۶۶٫۶۰۰

۹۹۹٫۹۰۰

۳۳۰٫۳۰۰

۹۱

۳۰٫۵

۴۰۲٫۵۰۰

۷۷۹٫۴۰۰

۱٫۱۶۹٫۱۰۰

۳۸۹٫۷۰۰

۹۲

۳۶٫۷

۵۰۳٫۰۰۰

۹۷۴٫۲۵۰

۱٫۴۶۱٫۳۷۵

۴۸۷٫۱۲۵

۹۳

۱۴٫۸

۶۰۳٫۰۰۰

۹۷۴٫۰۰۰

۱٫۴۶۱٫۰۰۰

۶۰۸٫۹۰۰

۹۴

؟

۶۸۷٫۰۰۰(طبق گفته سخنگوی دولت در شهریورماه)

۱٫۲۱۶٫۰۰۰

۱٫۸۲۵٫۰۰۰

۷۱۲٫۴۲۵