اولین انقلابى که با مردم شروع کرد، با مردم ادامه داد، حرف خود را عوض نکرد، راه خود را تغییر نداد و اهداف خود را کم و زیاد نکرد، انقلاب اسلامى ایران است. «رهبر انقلاب»

۲۱ بهمن ۵۷

آمل و محمودآباد

شهادت محمدکاظم رامی، شهید هنگامی که به همراه مردم برای تصرف پاسگاه ژاندارمری روانه شده بود، بر اثر اصابت ترکش نارنجک مصدوم و به شهادت نائل شد.

شهادت حسین صداقت، شهید در حالی که سلاح‌به‌دست مشغول نگهبانی و صیانت از انقلاب بود، بر اثر اصابت گلوله‌ای که توسط کوردلان شلیک شده بود، به شهادت رسید.

مردم در مسیر پاسگاه و سه‌راه محمودآباد به تظاهرات پرداختند و وقتی که به پاسگاه رسیدند از فرمانده پاسگاه خواستند که خودش و پاسگاه را تسلیم کند اما او قبول نکرد و مردم را به رگبار بست؛ در نتیجه دو نفر به نام‌های محمدجان رضایی و محمدکاظم رامی (دانش آموز) به شهادت رسیدند که شهید رامی نخست به‌شدت مجروح شد و در راه انتقال به تهران در آغوش پدر به شهادت رسید.

بابل

شهادت غلام‌رضا لقایی، ایشان در بیست و یکم بهمن ماه برای کمک به انقلابیون و شکستن حکومت نظامی به تهران رفت، در تسخیر پادگان عشرت‌آباد تهران و انتقال مجروحان به بیمارستان‌ها تمامی توان خود را به کار بست و سرانجام در میدان امام حسن (ع) تهران مورد اصابت گلوله مستقیم عوامل رژیم قرار گرفت و به شهادت رسید.

شهادت محمدعلی رضازاده، در روز بیست و دوم بهمن ماه به فرمان امام خمینی برای شرکت در راهپیمایی و شکستن حکومت نظامی به تهران سفر کرد، در همان روز نزدیک بیمارستان جرجانی تهران بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

شهادت رمضان طالبیان، شهید هنگام رفتن به بابلسر داخل اتومبیل مورد اصابت گلوله مزدوران رژیم قرار گرفت و به شهادت رسید.

رامسر

بازاریان رامسر به‌عنوان اعتراض به کشتارهای اخیر تهران و شهرستان‌ها با بستن مغازه‌ها دست به راهپیمایی زدند. در این راهپیمایی قطعنامه‌ای قرائت شد که دولت بختیار را غیرقانونی دانسته، حمایت خود را از دولت موقت اعلام کردند.

نور

شهادت عبدالوهاب آل علی، شهید هم زمان با پیروزی انقلاب در بیست و دوم بهمن، در حین خلع سلاح و تسخیر کلانتری در تهران، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

شهادت احمد نائیجی، شهید همراه مردم برای تصرف کلانتری محل زندگی‌اش در تهران اقدام کرده بود که بر اثر اصابت گلوله به جمع شهدا پیوست.

شهادت رمضانعلی تقی‌پور، شهید پس از ورود امام رهسپار تهران شد و در تظاهرات حضور یافت، حدود سه ماه کسی از او خبر نداشت، سرانجام عکس پیکرش را در بایگانی بهشت زهرا یافتند و مشخص شد که در خیابان آزادی، بر اثر تیراندازی از سوی بالگرد، از ناحیه سر مجروح شد و به شهادت رسید، تا آن زمان به‌عنوان شهید گمنام در بهشت زهرا به خاک سپرده شده بود.