زن بارداری که براى دیدن خواهرش به قشم سفر کرده بود به علت درد در ناحیه شکم به همراه خواهرش به بیمارستان فوق تخصصی پیامبر اعظم (ص) جزیره مراجعه کرد که در نهایت به گفته شوهر خواهر بیمار به دلیل تشخیص اشتباه و عدم رسیدگی باعث به خطر افتادن جان وی و در نهایت مرگ نوزاد درون شکم وی شد.

همراه بیمار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس در توضیح این اتفاق گفت: بعد از اینکه خواهر خانم من که ۵ ماهه باردار بود، ساعت ۱۴ ظهر روز چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه درد شدیدی در ناحیه شکم خود احساس کرد، بلافاصله او را به بیمارستان پیامبر اعظم(ص) قشم منتقل کردیم.

وى ادامه داد: پس از ورود به بیمارستان تا ساعت ۱۷ بلاتکلیف بودیم تا اینکه با متخصص زنان تماس گرفتند و آمد. آزمایش از بیمار گرفتند و پس از تزریق مسکن، بیمار را بستری کردند.

همراه بیمار افزود: جواب آزمایش‌ها که آمد چیزی نشان نمی‌داد تا اینکه ساعت ۱۹ دکتر سونوگرافی آمد و پس از گرفتن سونو گفتند بیمار توده‌اى در قسمت راست شکمش دارد. البته دکتر مشخص نکرد که این توده چیست و جراح بیمارستان هم به تشخیص دکتر سونوگرافى گفت باید بیمار شما عمل بشود.

همراه بیمار تصریح کرد: با توجه به اینکه بیمار ما در ۵ ماهگى باردارى بود و با توجه به سوابقی که از بیمارستان قشم می‌دانستیم، از آنها خواستیم که وى را به بندرعباس اعزام کنند و در آنجا ادامه مداوا را انجام دهیم اما با مخالفت بیمارستان مواجه شد. گفتند حال بیمار وخیم است و مسئولیت انتقال وى به عهده خودتان است و بیمارستان هیچ مسئولیتى در قبال انتقال بیمار نمى‌پذیرد.

همراه بیمار اظهار داشت: بعد از اینکه بیمارستان قشم اجازه خروج بیمار را نداد، ما هم به اجبار پذیرفتیم و بیمار ما براى عمل بسترى شد. جالب اینجاست که از زمانیکه بیمار ما برای عمل جراحی بستری شد، حدود یک ساعت منتظر دکتر بیهوشی بودیم که به گفته مسئولان بیمارستان به خانه‌اش رفته بود. جالب‌تر اینکه دکتر بیهوشی پس از یک ساعت با یک پیپ کنار لبش آمد.

وی عنوان کرد: با هر گرفتارى که بود بیمار ما را به اتاق عمل بردند و ساعت ۱۲ شب از اتاق عمل بیرون آمد و گفتند با توجه به اینکه پزشک ارولوژى نداریم، بیمار باید به بندرعباس اعزام بشود. ما در نهایت متوجه نشدیم که این عمل چه ربطى به دکتر ارولوژی داشت و اگر هم دکتر ارولوژى نداشتید، پس چرا بیمار ما را عمل کردید!

انتقال بیمار باردار با شکم باز!

همراه بیمار ادامه داد: با کلی ترس از جان بیمار و نوزاد در شکمش با آن وضعیت بد جوى و آب و هوایى پذیرفتیم که بیمارمان را با همان شکم باز در حدود ساعت ۲ بامداد به بندرعباس اعزام کنند. با توجه به مواج بودن دریا و بارش شدید باران بیمارمان را با آمبولانس بدون تجهیزات و کپسول اکسیژن که از ابتدایى‌ترین وسایل بیمارستانى به شمار مى‌آید به مقصد بندرعباس به طرف اسکله لافت بردیم. البته باید این را هم بگویم که یک بیمار تصادفی دیگر را هم بدون کوچک‌ترین ملاحظه‌ای کف آمبولانس گذاشته بودند. بعد از اینکه به لافت رسیدیم گفتند باید آمبولانس را عوض کنیم و شما باید با آمبولانسى که از بندر براى انتقال بیمار شما آمده بروید.

همراه بیمار افزود: تشخیص نهایى متخصصین در بندرعباس این بود که وجود غده‌اى روى کلیه باعث شده بود تا بیمار احساس درد شدید بکند و اصلا هیچ خونریزى در روده یا عفونت یا اینکه روده‌ها گره خورده باشد در کار نبود. متاسفانه به خاطر این سهل‌انگارى و نرسیدن اکسیژن کافى به خاطر نبود کپسول هوا، نوزادى که در شکم بیمار بود سقط شد.

وی گفت: در بیمارستان بندرعباس یک تیم پزشکی منتظرمان بود و از آنها ممنون هستم که در آن وضعیت بحرانی بلافاصله به بیمار ما رسیدگی کردند. متخصص زنان بیمارستان بندرعباس بعد از مرگ جنین بیمار علت آن را نرسیدن اکسیژن کافی به بدن مادر اعلام کرد. البته این موضوع را شفاهی گفتند و ما باید پس از دستور دادسرا علت مرگ رسمی را از بیمارستان بگیریم.

همراه بیمار خاطرنشان کرد: خوشبختانه وضعیت عمومی فعلی بیمار خوب است اما به‌دلیل مرگ جنین، از مراجع قانونى پیگیر سهل‌انگارى عوامل بیمارستان قشم خواهیم بود. این اولین بارى نیست که چنین اتفاق‌هایى در قشم می‌افتد. سر ما که بدترین بلاها را آوردند و در نهایت هم نوزاد درون شکم بیمار سقط شد. امیدوارم مسئولان پیگیر باشند تا بیش از این شاهد بی‌ارزش بودن جان بیماران در بیمارستان‌ها نباشیم.

این بیمار نباید عمل می‌شد

اما شنیدن صحبت‌های پزشک بیمارستان شهید محمدی بندرعباس که بیمار را از خطر بزرگی نجات داده نیز قابل توجه است. وی به خبرنگار فارس در بندرعباس می‌گوید: چون پزشکان این بیمارستان تا به حال با این پدیده مواجه نشده بودند و پزشک اورولوژیستی هم نبوده، تشخیص اشتباه داده بودند. تشخیص اولیه آنها آپاندیس یا جنین دوم در داخل شکم بوده چراکه فقط خون را در داخل شکم تشخیص داده بودند و پس از باز کردن شکم متوجه شده بودند که مشکل مربوط به خونریزی کلیه است.

پزشک اورولوژیست و استاد دانشگاه هرمزگان تصریح کرد: پس از حضور این خانم در بیمارستان فوری سونوگرافی کردیم و متوجه شدیم متاسفانه جنین این خانم که ۵ ماهه بوده مرده است و این درحالیست که در آخرین سونو که در قشم گرفته شده بود، زنده بود. به هر حال خدا خیلی به این خانم رحم کرد که حداقل خودش زنده ماند چراکه افت شدید فشار داشت و هموگلوبین او نیز خیلی پایین بود.

پزشک بیمار ادامه داد: من نمی‌دانم که به بیمار خون و اکسیژن زده بودند یا نه اما به طور قطع باید این کار صورت می‌‎گرفته و همین جا هم باید بگویم حتی جراحی این خانم در قشم هم اشتباه بوده است چراکه از قرار معلوم در بیمارستان فقط یک پزشک زنان و یک پزشک جراح بوده و در این حالت باز کردن شکم یک نفر کار درستی نیست.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که گویا کسی قصدی برای تدبیری جهت حل مشکل بیمارستان قشم ندارد. کار به جایی رسیده که شاید مردم این جزیره ترجیح دهند در خانه بمانند و هر بلایی سرشان بیاید ولی به این بیمارستان مراجعه نکنند!