اجتماعی » اخبار » فرهنگ و هنر » مازندران
کد خبر : 1065
پنجشنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۳

فرهنگی سراسر انتفاع که دولت‌ها به آن توجهی ندارند/خواهشاً زباله‌های‌تان را از مبدأ تفکیک کنید/درهای پلاستیکی بطری‌ها را با زباله‌های تر دور نریزید

حفاظت از محیط زیست، عبارتست از تلاشی که به‌منظور حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها، در سطوح شخصی، سازمانی یا دولتی، از محیط طبیعی محافظت می‌کند. با توجه به رشد جمعیت و تکنولوژی، محیط بیوفیزیکی گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود و این موضوع باید به رسمیت شناخته شود و دولت‌ها باید محدودیت‌هایی علیه فعالیت‌های تخریب محیط […]

فرهنگی سراسر انتفاع که دولت‌ها به آن توجهی ندارند/خواهشاً زباله‌های‌تان را از مبدأ تفکیک کنید/درهای پلاستیکی بطری‌ها را با زباله‌های تر دور نریزید

حفاظت از محیط زیست، عبارتست از تلاشی که به‌منظور حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها، در سطوح شخصی، سازمانی یا دولتی، از محیط طبیعی محافظت می‌کند.

با توجه به رشد جمعیت و تکنولوژی، محیط بیوفیزیکی گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود و این موضوع باید به رسمیت شناخته شود و دولت‌ها باید محدودیت‌هایی علیه فعالیت‌های تخریب محیط زیست ایجاد کنند.

از سال ۱۹۶۰، جنبش‌های فعال زیست محیطی ایجاد شده‌اند که از مسائل مختلفی در این زمینه اطلاع دارند و هیچ توافقی در مورد میزان اثر فعالیت‌های انسانی بر روی محیط زیست وجود ندارد و اقدامات حفاظتی گاهی مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

موسسات علمی اکنون دوره‌های آموزشی را پیشنهاد می‌دهند، مثل مطالعات زیست‌محیطی، مدیریت محیط زیست و مهندسی محیط زیست، که تاریخچه و روش‌های حفاظت از محیط زیست را آموزش می‌دهند.

فرهنگ جمع آوری از درِ بطری برای تهیه ویلچر مردمی شود

پرستو ملکی مسئول رفتگران طبیعت مازندران در حاشیه جشنواره نیشکر درقائم‌شهر در حال پاکسازی زباله‌های حاشیه جنگل‌های سیف‌کتی، با اشاره به اینکه گروه رفتگران طبیعت از ۲۸ خردا ۹۱ توسط کاظم نجاریون و خانواده‌اش تأسیس شد و علت تأسیس این گروه بررسی دریاچه اسفناک چورت مازندران بود، اظهار کرد: مسئولیت اساسی که مردم استان مازندران دارند بیشتر از سایر استان های کشور است، ما گروهی هستیم که هر هفته پاکسازی در طبیعت داریم.

وی با بیان اینکه هدف‌مان از جمع آوری زباله‌های مناطق طبیعی این است که وقتی گردشگر برای دیدن طبیعت وارد نواحی طبیعی می‌شود، زباله‌هایش را در مناطق جنگلی باقی نگذارد و با خودش ببرد، افزود: وظیفه ما جمع‌آوری زباله نیست بلکه فرهنگسازی‌ست.

ملکی اضافه کرد: مردم جلوی تولید زباله را خود بگیرند به این شکل که وقتی به جنگل می‌روند لقمه های کوچک با خود ببرند تا مجبور نشوند ظرف یکبار مصرف استفاده کنند.

این فعال طبیعت با اشاره به اینکه در خریدهای‌مان هم دقت کنیم به‌دلیل آنکه چندین نایلون به زباله‌های ما اضافه می‌شود ولی به خودمان عادت دهیم که این نایلون‌ها را جمع کنیم و همراه خود برای خرید ببریم تا دوباره بتوانیم استفاده کنیم، تأکید کرد: در زمان خرید ساک‌های پارچه ای با خود داشته باشیم و اگر این ۷۵ میلیون جمعیت ایران روزی نفری یک نایلون کمتر استفاده کنیم ۷۵ میلیون پلاستیک در روز کمتر استفاده می‌شود که در سطح کل بسیار قابل توجه است.

وی با عنوان اینکه ما باید سعی کنیم تفکیک زباله‌های‌مان را از مبدأ آغاز کنیم و تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم فرهنگ بازیافت را در بین مردم ترویج دهیم، تصریح کرد: هر حرکتی باید از خومان شروع شود.

عباد طیبی برگزار کننده جشنواره نیشکر نیز در خصوص علت اجرای نمادین پاکسازی در زمان جشنواره با عنوان به اینکه پاکسازی طبیعت برای فرهنگ‌سازی و حفظ محیط زیست منطقه بود، اظهار کرد: روستای سیف‌کتی از سرشاخه‌های مهم رودخانه سیاهرود است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه زیبایی و حفظ محیط زیست بسیار مهم است چرا که رودخانه سیاهرود در حال تغییر کامل است چه از نظر شکل و مقدار آب تا موجوداتی که در این رودخانه زندگی می‌کنند.

طیبی با بیان اینکه ستاد اجرایی جشنواره نیشکر با نگاه حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در تمام امورات اجرایی ضمن رعایت قوانین مربوطه فرهنگ‌سازی در جامعه را هم برای حفظ محیط زیست به مردم نشان دادیم، تصریح کرد: ضمناً پس از پایان برنامه جشنواره نیشکر چند نفر را انتخاب کردم تا همان شب و صبح زود تمام زباله‌ها را جمع آوری کردند.

دبیر اجرایی جشنواره نیشکر در قائم‌شهر درباره همایش محیط زیست، بیان کرد: قصد داریم همایشی تخصصی بزرگ در زمینه حفظ محیط زیست در شهرستان قائم‌شهر برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: مراسم درختکاری بزرگی را تدوین کردیم با مدیریت محمد عظیمی رئیس انجمن دوستداران غار هوتو و سمن‌های مردم‌نهاد محیط زیست مازندران و گروه آیین زندگی سوادکوه و انجمن توسعه پایدار و دیگر تشکل‌های مردم‌نهاد که یک فرهنگ‌سازی گسترده‌ای در سطح استان و کشور شود.

ملکی درباره فرهنگ درِ بطری با اشاره به اینکه با رواج فرهنگ در بطری به بازیافت کمک می‌کنیم، تأکید کرد: با اشاعه فرهنگ در بطری تفکیک زباله از مبدأ انجام خواهیم داد و این ناخودآگاه وقتی در بطری را بعد از جمع‌آوری تحویل می‌دهید زباله خشک از زباله تر جدا می‌شود.

این فعال محیط زیست با عنوان به اینکه ما از درآمد حاصل از زباله‌های خشک و در بطری ویلچر اهدا می کنیم، یادآور شد: با فروش در بطری ویلچر هدیه می‌دهیم به کسی که ویلچر نیاز دارد و یا کسی که ام اس دارد و یا سرپرست‌خانوار است و با دادن ویلچر خودش محتاج به دیگران نمی‌شود و اعتماد به نفسش برمی‌گردد و همه این‌ها برای احیای زندگی کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: خیلی‌ها می پرسند چرا در بطری؟ چون در بطری کم حجم تر و پلاستیک آن کلفت تر است و در مازندران برای کارهای جعبه‌سازی استفاده می‌شود.

ملکی با بیان اینکه از همه شهروندان خواهش می‌کنیم که در بطری‌ها را در زباله تر نریزید، تأکید کرد: از همه شهروندان خواهش می‌کنم در بطری‌ها را جداگانه جمع‌آوری کنند و بگذارند دم در خانه‌های‌شان تا دورگرد آنها را بردارد و در نتیجه درآمدی برای آن می‌شود.

وی در پایان گفت: ما چون مکانی نداریم برای هزینه انبارداری، بنابراین نمی‌توانیم هزینه‌ای پرداخت کنیم به همین خاطر فقط در بطری‌ها را جمع‌آوری می‌کنیم.

حفاظت از محیط زیست احتیاج به توجه، به فعالیت‌های مختلف انسانی دارد و تولید زباله، آلودگی هوا و از بین رفتن تنوع زیستی ناشی از معرفی گونه‌های مهاجم و گونه‌های در حال انقراض و بعضی از موارد مرتبط با حفاظت محیط زیست هستند.

حفاظت از محیط زیست تحت تاثیر سه فاکتور در هم آمیخته است: قوانین زیست محیطی، اخلاق و آموزش و پرورش.

هر کدام از این سه فاکتور، هم در سطح تصمیمات بین‌المللی و هم در سطح ارزش‌های رفتاری و شخصی، بر محیط زیست تأثیر می‌گذارند و برای اینکه حفاظت از محیط زیست به واقعیت تبدیل شود، مهم است که جوامع، در این زمینه‌ها پیشرفت کرده و تصمیمات زیست محیطی را اتخاذ کنند.