اقتصادی » مازندران
کد خبر : 435
دوشنبه - ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۹

مازندران در حسرت آرزوی نساجی‌های خود/ وقتی پوشاک درجه ۲ خارجی تولیدکننده داخلی را خانه‌نشین می کند/آیا مسئولان به وظایف حداقلی خود در تحقق اقتصاد مقاومتی عمل کردند؟!

دولت باید با حمایت از تولید ملی و ایجاد فضای رقابتی در بین تولیدکنندگان نسبت به بازگشت کالاهای تولید داخل در بازار اقدام کند؛ زیرا تنها راه مقابله با قاچاق کالاها و پوشاک و همچنین جلوگیری از عرضه کالاهای گران قیمت به بهانه داشتن برند خارجی توجه به تولید ملی و به صرفه کردن امر […]

مازندران در حسرت آرزوی نساجی‌های خود/ وقتی پوشاک درجه ۲ خارجی تولیدکننده داخلی را خانه‌نشین می کند/آیا مسئولان به وظایف حداقلی خود در تحقق اقتصاد مقاومتی عمل کردند؟!
دولت باید با حمایت از تولید ملی و ایجاد فضای رقابتی در بین تولیدکنندگان نسبت به بازگشت کالاهای تولید داخل در بازار اقدام کند؛ زیرا تنها راه مقابله با قاچاق کالاها و پوشاک و همچنین جلوگیری از عرضه کالاهای گران قیمت به بهانه داشتن برند خارجی توجه به تولید ملی و به صرفه کردن امر تولید در داخل است. بنابراین می توان گفت اعطای تسهیلات کارآمد و حمایت‌های همه جانبه از تولید ملی راهکار مبارزه با عرضه پوشاک خارجی و خروج ارز از کشور است.

واردات پوشاک به صورت قاچاق درسال‌های اخیر و بی توجهی به تولید ملی، نابودی بسیاری از صنایع نساجی را موجب شده و این در حالی است که ورود غیررسمی و قاچاق البسه و همچنین پارچه در کنار

واردات پوشاک به صورت قاچاق درسال‌های اخیر و بی توجهی به تولید ملی، نابودی بسیاری از صنایع نساجی را موجب شده

واردات رسمی آن، مشکلات صنعت نساجی را دو چندان کرده است.

درحال حاضر لحاظ کردن صنعتگران به قانون بخشودگی های مالیاتی راهکاری است که می تواند به سرپا نگه داشتن صنعت به ویژه صنعت نساجی البسه ایرانی کمک کند.ایران با نزدیک به ٨٠ میلیون نفر جمعیت (هجدهمین کشور جهان) یکی از مهم‌ترین بازارهای مصرفی جهان به‌شمار می‌رود واین در حالی است که ارزش بازار داخلی نساجی، پوشاک و کفش ایران از تولید ناخالص داخلی ۹۰کشور دنیا بیشتر است.

* قاچاق پوشاک از مبادی قانونی!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه قاچاق پوشاک از گمرک وارد می شود، گفت: بارنامه‌ها باید با محتوای کالا همخوانی داشته باشد،اما متاسفانه این جنس از کنتر ل در گمرک کشور به نحو هدفمند اصولی نمی شود.

محمد علی‌پور درباره واردات کالای قاچاق درکشور خاطرنشان کرد: در منطقه آزاد ماکو ورود و خروج کالا به نحو مطلوب کنترل می شود وبه همین علت انگشت اتهام به مناطق آزاد و حداقل نسبت به حوزه انتخابیه خودرا قبول ندارم.

* اگر خواهان افزایش شاخص تولید هستیم باید بسترهای اقتصادی مناطق آزاد را طراحی کنیم

نماینده مردم ماکو درمجلس با بیان اینکه این حجم بالای قاچاق در کشور نمی تواند از مبادی غیررسمی وارد شود،

ایران با نزدیک به ٨٠ میلیون نفر جمعیت (هجدهمین کشور جهان) یکی از مهم‌ترین بازارهای مصرفی جهان به‌شمار می‌رود واین در حالی است که ارزش بازار داخلی نساجی،پوشاک و کفش ایران از تولید ناخالص داخلی ۹۰کشور دنیا بیشتر است.

تأکید کرد: مناطق آزاد با همکاری مشترک با دیگر کشورها می تواند، کالای مشترک تولید کند که علاوه بر تولید ثروت اشتغال‌زایی هم برای کشور ما در پی داشته باشد.

علی‌پور افزود: حمایت داخلی در عمل فعال نشده است؛زیرا اگر خواهان افزایش شاخص تولید هستیم باید بسترهای اقتصادی مناطق آزاد را با یک برنامه ریزی اصولی طراحی کنیم.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس، یادآورشد: بازرسی گمرک باید هدفمند تر حرکت کند؛ زیرا بسیاری از قاچاق کالا از مبادی رسمی وارد می شود، تنها بخش کوچکی از کوه ها و مبادی غیررسمی وارد کشور می شوند پس اگر خواهان حمایت از تولید داخلی هستیم باید در گام نخست سر و سامانی به وضعیت گمرک در کشور بدهیم.

عوارض سنگین در صادرات به نفع اقتصاد کشور نیست/اجناس دست دوم خارجی کمر تولید بومی را می شکند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اجناس دست دوم خارجی کمر تولید بومی را می شکند، گفت: عوارض سنگین در صادارات به نفع اقتصاد کشور نیست.

عثمان احمدی درباره واردات پوشاک خارجی به کشور،خاطرنشان کرد: در شهرستان مهاباد بیش از ۳۵۰۰ خانوار از طریق فروش اجناس دست دوم روزگار می گذرانند.

نماینده مردم مهاباد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر خواهان حذف فروش پوشاک خارجی هستیم باید فضای تولید پوشا ک ایرانی را مهیا کنیم، گفت: زمانی جلوگیری از فروش کالای خارجی منطقی است که بسترهای تولید داخلی در کشور مهیا شود.

احمدی خاطرنشان کرد: اگر ملاک، حمایت از تولید داخلی است باید برای افرادی که کالاهای خارجی از جنس پوشاک را به فروش می‌رسانند؛ تسهیلاتی آماده شود تا به بازارداخلی اعتماد کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مغازه دارن ما کالای خارجی را بفروش می‌رسانند، گفت: اگر قرار است فروش البسه خارجی

اگر خواهان افزایش شاخص تولید هستیم باید بسترهای اقتصادی مناطق آزاد را با یک برنامه ریزی اصولی طراحی کنیم.

برای بها دادن به تولید داخلی متوقف شود؛ نباید تنها یک گروه صنفی ملاک باشد بلکه باید با افزایش کیفیت تولید داخلی بسترهای حذف کالاهای خارجی را مهیا کنیم.

نماینده مردم مهاباد در مجلس، ادامه داد: متاسفانه مغازه‌های ما تبدیل شد به مکانی برای تبلیغات کالاهای خارجی که این امر بطور حتم اقتصاد داخلی را با مشکلات بی شماری روبرو می‌کند.

احمدی افزود: ما خلاء اساسی در معرفی برندهای ایرانی در کشور داریم؛ چراکه زمانی که مشتری وارد بازاراقتصادی کشورمی شود تنها در خواست کالاهای خارجی دارد و از همین رو باید تدابیری اتخاذ شود که رقابت پذیری درحیطه تولید داخلی شکل بگیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بسیاری از کارخانجات ما با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، تاکید کرد: بدیهی است فروش اجناس دست دوم از منظر بهداشتی نیز مشکلاتی دارند که امیدواریم با سرمایه گذاری در عرصه تولید داخلی این مهم برطرف شود.

* ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ۵ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود،گفت:البسه،موبایل و پوشاک بالاترین حجم قاچاق کالا را در کشور تشکیل می‌دهد.

حسین گروسی درباره

اگر ملاک، حمایت از تولید داخلی است باید برای افرادی که کالاهای خارجی از جنس پوشاک را به فروش می‌رسانند؛تسهیلاتی آماده شود تا به بازارداخلی اعتماد کنند

ورود کالای قاچاق به کشور، خاطرنشان کرد: عدم حمایت کافی از تولید کننده موجب شده که واردات یا قاچاق پوشاک در کشور شیوع پیدا کند،تا هزینه های تولید با تعیین نرخ فروش همخوانی داشته باشد.

نماینده مردم شهریار درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات و قاچاق پوشاک خارجی ارز را از کشور خارج می کند، گفت: اگر انتظار داریم پوشاک ایرانی دارای کیفیت باشد باید از تولیدکننده حمایت کنیم که با فراغ بال درعرصه صنعت پوشاک سرمایه‌گذاری کند.

گروسی افزود: ما نباید ارز را به سادگی خرج پوشاک خارجی کنیم و این درحالی است که می‌توانیم با سرمایه گذاری درعرصه تولید داخلی نه تنها درآمدزایی داشته باشیم، بلکه فرصت‌های اشتغال را ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: اولین دستاورد خرید کالای ایرانی توسط مردم این است که از خارج شدن ارز از کشور جلوگیری می‌کند واین در حالی است که خرید کالای ایرانی باعث می‌شود که ارزهایمان به خارج نرود که این امر برای اقتصاد ما ضروری است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یادآورشد: دولت بایستی برای برند سازی پوشاک ایرانی برنامه‌ریزی کاربردی انجام دهد تا کالای خارجی با رقابت پذیری حذف شود.

بنابراین گزارش، در دهه ٨٠ حجم واردات و قاچاق پوشاک رشد سریعی یافت و در انتهای آن به بیش از شش میلیارد رسید واز همین رو حجم عظیم واردات و قاچاق که بین کالاهای مصرفی اولین رتبه را به خود اختصاص داد، منجر به افت شدید صنایع پوشاک و همچنین

در حوزه پوشاک ۶ میلیون دلار کالا از مبادی ورودی کشور وارد شده که ۲۵ میلیارد دلار قاچاق شد

صنعت نساجی و ازدست‌رفتن بین نیم تا یک میلیون شغل مولد شد واین در حالی است که در دهه گذشته صادرات رسمی پوشاک به ایرا ن(از طریق گمرک‌های جهان به مقصد ایران) نسبت به دهه ماقبل آن بیش از ۲۵برابر و در سال ۱۳۹۰نسبت به سال ۱۳۷۰، ۲۱۵برابر شد.

گفتنی است؛ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ورود قاچاق کالا به کشور را نگرانی عمده تولید‌کنندگان عنوان کرد و گفت: در حوزه پوشاک ۶ میلیون دلار کالا از مبادی ورودی کشور وارد شده که ۲۵ میلیارد دلار قاچاق شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق در بخش پوشاک موضوع ساماندهی واحدهای صنفی فعال در این زمینه در دستور کار است و باید تلاش کنیم که واحدهای فاقد پروانه نسبت به دریافت مجوز در این حوزه اقدام کنند.

نوابی در ادامه از برنامه‌ریزی برای شناسنامه‌دار کردن کالاها در کشور خبر داد و گفت: باید تلاش کنیم که کالاهای فاقد شناسنامه وارد بازار نشود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار همکاری مناسب صدا و سیما برای حمایت از واحدهای تولیدی در کشور شد و تصریح کرد: هزینه تبلیغات کالا در کشور بسیار گران است و بسیاری از تابلوهای تبلیغاتی کشور متعلق به کالاهای خارجی است.